Hof van Sint-Joris
![]() |
Historical building in the earliest centre of Mechelen |
Het 13e-eeuwse Lakenhuis aan de Korenmarkt te Mechelen en voorloper van de Lakenhalle op de Grote Markt, werd in de 15e eeuw bezit van een voorname lokale familie als het Hof van Schoofs. Nadat een eerste voorzitter van het Parlement van Mechelen, Jean Carondelet, het grote gebouw vanaf 1474 een tijdje bewoond had, werd het gekocht door een koopman naar wie het pand Huis Den Duytsch genoemd werd. Een wijnhandelaar, Claude Ruts, liet er in de tweede helft van de 16e eeuw een torentje op bouwen. Gedurende de 17e eeuw gaf de Gilde van de Oude of Grote Kruis- of Voetboog het de naam Hof van Sint-Joris. Het voormalig gildenhuis is dan nog een hotel geworden.(bron?) In de twintigste eeuw was het plaatselijk gekend als het Huis Hertsens, naar de er toen gevestigde handel en winkel van ijzerwaren.
Varia[bewerken]
- Adres: Korenmarkt 8, Mechelen
- In 1470 aanschouwde Margareta van York vanuit dit gebouw de Sint-Romboutsprocessie.[1]
- Het pand werd enkele jaren voor de Eerste Wereldoorlog nog verfraaid door Philippe Van Boxmeer en opnieuw in het begin van de jaren 1980.
- In 2011 werd op een bovenverdieping een opname gemaakt van het Onze-Lieve-Vrouwkoor.[2]
Externe links[bewerken]
- Den Duytsch op Mechelen Blogt
Bronnen[bewerken]
- Lakenhuis en Hof van Schoofs (ID: 3499). De Inventaris van het Bouwkundig Erfgoed. Inventaris Onroerend Erfgoed. Nagezien 2014-01-20. (inclusief bouwtechnische beschrijving)
- ↑ Korenmarkt (tekst: Kocken, Marcel. Gids voor Oud-Mechelen, p. 321. Antwerpen 1981.) (Webpublicatie door Marc Alcide) Nagezien 2014-01-26
- ↑ Onze-Lieve-Vrouwkoor. Onze-Lieve-Vrouw-over-de-Dijle. Parochie van Onze-Lieve-Vrouw-over-de-Dijle. Nagezien 2014-01-26.